Toshiba Split Klima

06.06.2020
1.056
Toshiba Split Klima

Split klimalar 2 farklı türe ayrılmaktadır. Bunlardan birincisi mono split klima olarak adlandırılan klimalardır.

Toshiba Split klima

 

Konu klima olduğunda sıkça tercih edilen bir marka olan Toshiba’nın birçok farklı klima modeli bulunmaktadır. Bunlardan birisi olan Toshiba split klima modelleri için bir yazı ile sizlere bilgiler vermek istedik. İlk olarak bu klimaların özelliklerine ve neden tercih edilmeleri gerektiğine dair bir içerik olarak bunu sizlere sunuyoruz.

 

Split klima nedir?

Split klimalar, isimlerinden de anlaşılacağı üzere ayrı parçalara sahip olan klimalardır. Split kelimesinin anlamı olan ayrıştırma, bu klimaların üniteleri için uygulandığından dolayı klimalara bu isim verilmiştir. Split klimalarda bir dış ünite ve bir iç ünite bulunmaktadır. Bu iki ünitenin ayrı yapılandırılması ile ismini alan split klimalar, ülke genelinde en çok tercih edilen klimalardır.

Toshiba split klima özel olarak tasarlanmış olan yapısı sebebiyle birçok yarara sahiptir.

 

Split klimanın yararları

Split klimaların en önemli yararı, yeni nesil olarak adlandırılan iklimlendirme sistemlerine sahip olmalarıdır. Bu sistemlerde R410A olarak bilinen özel soğutma gazı kullanılmakta ve soğutucu çalışması bu sayede sağlanmaktadır. Split klimaları incelediğinizde bu gaz karşımı karşınıza HFC olarak da çıkabilir.

Split klimaların birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Toshiba klimaları aradığınızda bu türlerden en çok karşılaşacaklarınız ise duvar tipi split klimalar ve salon tipi split klimalardır. Bunların yanı sıra tavan tipi ve kanal tipi split klimalar da bulunmaktadır. Bu bahsi geçen tavan ve kanal tarzı klimalar daha çok işletmeler tarafından tercih edilmektedir. Zaten incelendiğinde, BTU değerlerinin de çok daha üst seviyelerde olduğu görülecektir.

Split klimalar 2 farklı türe ayrılmaktadır. Bunlardan birincisi mono split klima olarak adlandırılan klimalardır. Bu klimalarda sadece birer adet iç ve dış ünite yer almaktadır. Genelde bu tarz klimalar, evler için tercih edilmektedir.

Split klimaların ikinci türü ise, birden fazla iç üniteye sahip olan multi split klimalardır. Dış üniteye birden daha fazla iç ünite bağlanabildiği için bu tarz bir klima türü de ortaya çıkmıştır. Her iç ünite için ayrıca bir dış üniteye ihtiyaç duyulmamasından dolayı bu tarz klimalar büyük ortamlarda kullanılmak için gerçekten ekonomik bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle büyük mağazalarda, okullarda ve sinema salonu gibi yerlerde bu klimalar sıkça tercih edilmektedir.

 

Split klima alırken dikkat edilmesi gerekenler

Split klima alırken öncelikle dikkate alınması gereken nokta kullanılacak olan yerin neresi olduğudur. Bunun belirlenmesi hayati bir önem taşımaktadır. Çünkü ortama uygun olmayan (yeterli gelmeyen ya da yeterli miktarın çok üzerinde) seviyelerdeki klimalar kullanıcıların bir süre sonra cihazdan memnun kalmamaları ve paralarının boşa gitmesi anlamına gelecektir. Bu, her iki durumda da geçerlidir. Eğer BTU seviyesi düşük bir klima seçilirse yeterli soğutma sağlanamayacağı için, klimanın daha fazla çalışmasına sebep olacaktır. Bu da artan faturalar anlamına gelmektedir. Diğer yandan, daha büyük bir klima seçilmesi ise, klimaya ilk başta çok daha fazla para harcanmasına sebep olacaktır. Kullanım sırasında da sürekli olarak belli bir düzende çalıştırılmayan klimanın, sürekli olarak açılıp kapanması ile mekanik parçaların da yıllar içerisinde eskiyecek parçalarının çok daha kısa sürede sorun yaşamaya başlaması olasıdır. Bu durum çok sık görülmez ama yine de dikkate alınması gereken bir noktadır.

Split klimalar çok uzun süreler için kullanılacak ise, önerilmemektedir. Eğer kısa süreli (birkaç saat gibi) çalışma ihtiyacı var ise, bu klimalar önerilmektedir. Diğer türlü, uzun süre çalıştırılacak olan klimalarda harcanan elektriğin daha verimli kullanılabilmesi için inverter tip klimalara bakılmalıdır.

 

Toshiba split klima özellikleri

Klima konusunta Toshiba split klima modellerinden hangisini seçerseniz seçin, gerçekten de iyi bir kalite elde edeceğinizden emin olabilirsiniz. Hem tasarım olarak hem de teknoloji olarak en son trendleri takip eden Toshiba’nın ürünleri, uzun yıllar boyunca mekanlarınızda kullanımda olacaktır.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.