Toshiba Klima

05.06.2020
596
Toshiba Klima

Japonya’da 1875 yılında kurulmuş olan Tanaka Mühendislik İşleri firması yıllar içerisinde değişikliğe uğrayarak bugünkü Toshiba halini almıştır. Firmanın üretimini yaptığı yüzlerce farklı ürün arasından birisi de Toshiba klima modelleridir.

Toshiba Klima 

 

Japonya’da 1875 yılında kurulmuş olan Tanaka Mühendislik İşleri firması yıllar içerisinde değişikliğe uğrayarak bugünkü Toshiba halini almıştır. Firmanın üretimini yaptığı yüzlerce farklı ürün arasından birisi de Toshiba klima modelleridir. Kompresörler ile başlayan bu süreç, klimalara kadar gelerek yıllar içerisinde Toshiba’nın daha iyi ürünler sunmasına olanak sağlamıştır. Yıllar içerisinde dünyada ilk olarak tanımlanacak split klima ve klimalar için döner kompresör üretimlerini gerçekleştirmişlerdir. Bu ürünlerini daha da geliştirerek sadece Japonya’da değil, dünyanın her yerinde en çok bilinen ve tercih edilen markalardan birisi haline gelmiştir. 

Toshiba klimalarının yıllar içerisindeki gelişimine baktığınızda 2000li yılların başından itibaren aldıkları ödülleri incelerseniz, ne kadar iyi ve başarılı bir firma olduklarını anlayabilirsiniz. Ürünlerinin bu kadar çok tercih edilmesinin sebeplerinden birisi de bu kalite ile aldıkları ödüllerdir. İlk olarak 2000 yılında Japonya’da enerji ödüllerinde oda içi klimalar konusunda aldıkları birincilik ile başlamış, daha sonra 2007’den 2015 yılına kadar benzeri ödüllerde de birinciliği elden bırakmamışlardır. Günümüzde de tasarımları ve ürün kaliteleri ile birçok farklı kuruluştan özel ödüller almaya devam etmektedir. 

Her ne kadar marka çok iyi olsa da benzeri birçok ürünün satışının yapıldığını göreceksiniz. Bu durumda da sizlere sunulan bu çok fazla sayıdaki seçenek arasından nasıl doğru seçim yapacağınızı iyi bilmeniz gerekmektedir. Sizin için en uygun ürünün hangisi olduğunu belirlemenin birçok yolu vardır. Bunlardan en önemlisi, cihazlar elektrik ile çalıştığı için ne kadar tüketim yaptıklarını görmektir. Bunun için ürünlerin enerji sınıflandırmalarına bakabilirsiniz. 

 

Klima enerji sınıflandırması nedir? 

 

Klimaların kullanmış oldukları enerji karşılığında bunun ne kadarını ısı olarak çeviriyor hesaplaması yapılır. Bu hesaplama sonucunda ortaya çıkan değere COP adı verilir. COP değerlerinin sıralanması ile ortaya çıkan ve harflerle ifade edilen tablolara enerji sınıflandırması adı verilir. Bu tabloda genel olarak göreceğiniz şey sın yıllarda da artan sayıları sebebiyle A+++, A++ ve A+ klimalardır. Tabii ki bunlardan daha düşük seviyelerde olan A, B, C ve D sınıflandırmaları da bulunmaktadır. Ancak ciddi olarak bir inceleme yaptığınızda, A ve + işaretlerini gördüğünüz bütün ürünlerin başarılı bir enerji tüketimine sahip olduğunu düşünebilirsiniz. Tabii ki burada aynı tarzdaki ürünleri incelediğinizi varsayıyoruz. Farklı tarzda ürünler için değişik sıralamalar ortaya çıkması mümkündür, bunu göz önüne almalısınız. 

A sınıfı Toshiba klima, çok verimli olarak enerjiyi kullanmaktadır. Performanslarını en üst seviyede gösterebilir ve oldukça sessiz çalışmaları ile bilinirler. Bunun yanı sıra, B sınıfı olarak da bilinen klimalar bulunmaktadır. Her ne kadar bir altında yer alıyor olsa da enerji bakımından %10’dan daha fazla olabilecek bir enerji farklarına sahiptirler. Yani, A sınıfı klimalar B sınıfı klimalara göre daha az enerji tükettiği için yıl içerisinde büyük miktarlarda bir fatura ödemesinden sizi kurtaracaklar anlamına gelmektedir. Bunu kesinlikle göz önünde bulundurmalısınız. 

Son olarak not edilmesi gereken bir diğer bilgi de bu sınıflandırmaların yapıldığı ortamların hepsi benzer özelliklere sahiptir. Yani, bir klimanın harcadığı enerji kullanıldığı ortama göre değişiklik gösterebilir. Normalde A+ olarak enerji tüketen bir klimayı, daha farklı ortam verilerine sahip bir yere montajını yeniden yaptırmanız durumunda ilgili enerji sınıfından çok daha kötü sonuçlar elde etmeniz mümkündür. Bunun sebebi de ortam sıcaklığı ve dışarıdaki sıcaklığın farklı olması ya da evin içerisindeki ısıyı ne kadar içeride tutabildiği gibi ortam verileri önem kazanmaktadır. Eğer düşük BTU değerlerine sahip bir klimayı daha büyük bir eve, hatta yalıtımın iyi olmadığı bir ortama götürerek orada denerseniz çok daha fazla çalışmasına sebep olabilir ve fazla bir enerji tüketimi ile karşılaşabilirsiniz. 

 

Toshiba klimalarda BTU nedir? 

 

BTU klimalarla ilgili araştırmalarınızda sıklıkla karşılaşacağınız bir birimdir. Açılımı British Termal Unit olarak geçmektedir. 453,6 gram suyun, 17.2222 derece sıcaklıktan 17.7778 derece sıcaklığa çıkartılabilmesi için gerek duyduğu toplam enerji miktarına karşılık gelmektedir. Sayıların bu kadar farklı görünmesinin sebebi İngilizlerin kullandığı birimlerin bizim kullandıklarımızdan farklı olması sebebiyledir. Ancak BTU bütün dünyada aynı şekilde adlandırılmaktadır. Standart 1 atmosfer basınç altında hesaplanan bu verilerde 1 BTU değeri 0,293 Wh’a eşittir. Klima seçimi yaparken daha çok 9000 BTU ve 12000 BTU gibi yüksek değerli görebilirsiniz. 

Peki, size hangi klimanın yeterli olacağını nasıl anlayacaksınız? Tabii ki BTU hesabınızı yaklaşık olarak siz yaparak bu durumu çözebilirsiniz. Genel olarak yapılan hesaplama ile klimanın kullanılacağı oda alanı hesaplanır, ikiye bölünür ve daha sonra bin ile çarpılır. Yaklaşık olarak size ne kadarlık bir klima gerektiğini buradan görebilirsiniz. Tabii ki her ev ve bölgenin kendine özgü farklı durumları olabilir. Bu sebeple de yaşanılan bölgenin iklimine göre belirlenen kimi katsayılar vardır. Ege bölgesi için 423 BTU ya da Marmara bölgesi için 358 BTU gibi değerler vardır. Bölge üzerinden hesaplama yaptığınızda ise öncelikle bölge katsayısı ile metrekare çarpılır. Daha sonra odada zaman geçirecek her bir kişi için bu sayıya 600 daha eklenir ve sonuç bulunur. 

Hesaplama sonuçları 9000’in altında olan her değer için 9000 BTU klima seçilmesi önerilmektedir. Bu sayının üzerine çıkıldığında ise sırası ile 12000 BTU ve 18000 BTU modellerine yönelebilirsiniz. Seçim bu noktadan sonra tamamen size kalmış durumdadır. 

 

Toshiba klima çeşitleri nelerdir? 

 

Toshiba markalı klimalar özelliklerine göre birçok farklı çeşitte üretilmektedir. Bunlardan en çok bilinenleri ise Toshiba duvar tipi inverter klimalardır. Bu klimalar özel yapıları sayesinde hem ısıtma hem de soğutmayı bir arada yapıyor ve bu süreçte de geçişler arasında cihazın doğru ısı ayarlarında çalışmasını sağlıyor. Ayrıca Toshiba’nın IAQ isimli teknolojisi ile özel bir filtreleme sistemiyle odanın havasını çok daha temiz hale getirmektedir. Özellikle nefes alma konusunda sorunlar yaşayan kişiler ya da alerji konusunda hassas kişiler için ortamdaki filtrelemesi gerçekten başarılı sonuçlar doğurmaktadır. 

Diğer klima modelleri ise konsol tipi, kanal tipi ve tavan tipi olarak adlandırılan modellerdir. Bu modeller de yüksek BTU değerlerine sahip olup ortam yapısı sebebiyle gerekli görülmeleri halinde tercih edilmelidir. Ayrıca görünüşe önem veren kişiler için tavanlara yerleştirilen tipler de oldukça fazla tercih edilmektedir. Bu klimaların taşıdığı özellikler de duvar tipi klimalarda olduğu gibidir. Toshiba’nın başarılı teknolojileri bütün ürünlerinde ve alt modellerde kullanılmaktadır. 

 

Toshiba klima ürünlerinin kullanılacağı ortamlara göre birçok farklı şekilde montajının yapılması ve birden çok sayıdaki iç ünitenin tek bir sistem üzerinden kontrolü mümkündür. Özellikle multi split klima olarak adlandırılan sistemler ile birden fazla iç üniteyi, tek bir dış üniteye bağlamak mümkündür. Ayrıca odaların yapısı itibariyle, her köşeye en iyi şekilde hava akımının iletilmesi için gerekli çalışmaların yapılması mümkündür. Bu anlamda hem filtreleme özellikleri hem de statik basınç konusundaki başarılı çalışmalar sayesinde ilgili ürünler sıkça tercih edilmektedir. Kurulum sonrası bakımlarının yapılmasındaki kolaylık ve olabildiğince temiz ve düzenli çalışmaları da bu ürünlerin iyi bir seçim olduğunu kanıtlamaktadır. 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.